11.11 “näljaste revolutsioon”?

Sotsiaalmeedias on egiptlaste seas levimas kutse 11. novembril taas tänavatele tulla ning protesteerida “korrumpeerunud režiimi ja reeturite” vastu. “Vaeste Revolutsiooniks” nimetatud ettevõtmisega on Facebookis praeguseks ühinenud ligi 80 000 inimest  Lisaks on avatud hulgaliselt teisi samalaadseid algatusi, kus like’de arv vaheldub mõnest sajast mõnekümne tuhandeni.

Need majanduslikud ja sotsiaalsed põhjused, mis sundisid rahvast protesteerima viis aastat tagasi, ei ole kaugeltki lahendust leidnud. Probleeme on mitmeid. Alates kasvavast töötusest, keskpärasest hariduse ning meditsiiniabi tasemest kuni finants küsimusteni. Egiptuse naela kõikumine USA dollari suhtes on alati Egiptuse majanduses ebastabiilsust põhjustanud. Põhiliste kaupade hinnad,  nagu kütus ja toit, on tugevalt seotud dollari kursiga. USA dollari väärtus on viimase aasta jooksul tõusnud kolmekordselt. See olukord on sundinud Egiptuse Keskpanka seadma piiranguid dollari tehingutele. Tavakodanikul on peaaegu võimatu ametlikult Egiptuse naela dollari vastu vahetada. Mustal turul hangeldamisega kaasnevad riskid ning sealne hind on poole kallim.

Käesolev olukord koormab suurettevõtete ja välisinvestorite tööd Egiptuses. Veelgi enam kannatavad tavakodanike igapäevased tehingud. Kasvavad hinnad on märkimisväärseks koormaks madala sissetulekuga peredele. Oodatav Egiptuse naela devalveerimine dollari suhtes muudab põhielanikkonna toimetuleku veelgi raskemaks.

Kohalikud analüütikud selgitavad, et protesti liikumisel ei ole tugevat toetajaskonda. Lisaks süüdistatakse algatuses välissekkumist ning Moslemi Vennaskonna mahhinatsioone. Samuti on väidetavalt Egiptuse elanikkond väsinud rahutustest ning ei ole motiveeritud taas tänavatele naasma. Facebookis  on loodud ka üritusele vastumeelseid lehekülgi, kuid hetkel ei ole need kogunud võrdväärset tähelepanu.

On raske ennustada, mis täpselt 11.novembril Egiptuses aset leiab. 25. jaanuar 2011 revolutsioon sai alguse samuti sotsiaalmeedia liikumisena ning selle lahvatamine oli paljudele üllatuseks. On raske uskuda, et praegu kavandatav protest võtab sarnased mõõtmed. Sellegipoolest on Egiptuses tunda pinget ning ootusärevust. Inimesed vahetavad omavahel eelseisva ürituse infot nii poes kui autopesulas. Facebooki seinad kihavad mõlemapoolsetest seisukohtadest. Kuigi tegemist ei pruugi olla suure plahvatusega on see siiski väike mürin, mis põhjustab riigivõimudes ebamugavust.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s